
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 155 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Power Rating | 250 W |
| Max Power Dissipation | 250 W |
| Breakdown Voltage | 650 V |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Schedule B | 8542310000 |
| Isolation | Isolated |
| Packaging | Reel |
| Max Supply Voltage | 38 V |
| Min Supply Voltage | 13.4 V |
| Output Power | 250 W |
| RoHS | Compliant |
Stock: 474
Distributors
pcbx
Unit Price$2.21117
Ext.Price$2.21117
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.21117 | $2.21117 |
| 10 | $2.03549 | $20.35490 |
| 25 | $1.96518 | $49.12950 |
| 50 | $1.89729 | $94.86450 |
| 100 | $1.83175 | $183.17500 |
| 300 | $1.80557 | $541.67100 |
| 500 | $1.77976 | $889.88000 |
| 1000 | $1.75677 | $1756.77000 |
